Varme „od oka“

Danika

Moja mamina vždy hovorievala keď som sa jej spýtala či použiť 2-3 lyžičky soli alebo aké veľké lyžice len jedno: daj to tam od oka. Lenže tento „cit“ sa nám vybuduje až skúsenosťou a na začiatok je treba odmerky. Čo ak ich nemáme ale po ruke?

Nie je recept ako recept

Keďže veľa krát na internáte alebo dovolenke nemáme váhu a nechce sa nám do nej investovať ak ide o gramy cukru či múky je na to skvelý hrnček keďže lyžice sú po ruke vždy a aj v receptoch sa vždy povie koľko ich použiť a nie koľko gramov. Najviac ale nemám rada fakt, že sme premnožení informáciami čo je zlé aj v odvetví gastronómie. Na internete je veľa receptov ale kým nájdeme ten dobrý tak výjde toľko ingrediencií nazmar. Najlepšie sú video recepty keďže sa mi veľa krát stalo, že som zmiešala všetko dokopy a výsledok nebol správny. Vždy si dajte pozor na oddelenie bielkov a vymiešanie snehu alebo pridanie kypriaceho prášku do múky a cukru do vajíčok.

Nie je hrnček ako hrnček

Výhodou lyžice je, že každá je rovnaká a keď sú dve lyžičky niečoho tak vieme, že tie malé a keď sa povie lyžica oleja vieme, že sa jedná o tu klasickú. U hrnčekov je to ale horšie! Máme na výber toľko druhov a tvarov, že nikdy nevieme aký použila dáma čo písala recept. Najlepšie je ale používať aspoň v jednom recepte ten váš istý hrnček a tie isté lyžice aby sme vždy pracovali aspoň my s rovnakým objemom.  Vždy odmeriame tie sypké suroviny a potom tie tekuté aby sa nám nelepili ingrediencie na steny hrnčeka. Veľa krát ma zmiatol fakt, že recept nebol písaný tak ako by mal nasledovať potom som tak vytiahla iný hrnček a hneď bol problém.

Keď sme stále bez oka

Konečne vám ale prinášame pre tie perfekcionistky reálne objemy lyžičky a hrnčekov. Taká jedna najmenšia kávová lyžička má objem 5 ml ak sa ju jedná o pojem polievková lyžica tam je to 15 ml a je to zhruba 3 krát toľko ako 3 lyžičky. No a ten náš hrnček to je prosím 250 ml čo je 16 lyžíc a 3 lyžičky pri tom väčšom je to 350 ml a tam je to 23 lyžíc a 1 lyžička. Ak sa jedná o štipky a špičky tak špička noža je asi 0,5 gramu a štipka soli je asi 1 gram taký orech masla je až 10gramov.

Dúfame, že toto pomohlo nám perfekcionistkám nadrviť sa čo je čoho a potom machrovať, že aj my vieme variť „od oka“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *