Všetko z melamínu. Áno alebo nie?

Danika

Iste radi nakupujete nové krásne riad do vašej kuchyne. Taniere, poháre a hrnčeky majú stále zaujímavejšie zdobenie a dizajn. A zaobstarať si krásnu sadu slávnostného riadu je radosťou každej pani domu.

Okrem klasických keramických, sklenených a porcelánových kúskov, v dnešnej dobe čoraz častejšie kupujeme výrobky z materiálu zvaného melamín. Ten je často za porcelán zamieňaný. Na prvý pohľad ho nerozoznáte. A väčšina ľudí ani nevie, čo je tento materiál zač. Lenže to by sme mali vedieť, pretože jedlo je jedným z najdôležitejších a najčastejších aspektov ľudského bytia.

Pravda je, že sa napríklad v materských škôlkach objavuje nejeden melamínový riad.Vďaka svojej nízkej hmotnosti a odolnosti je obľúbený ako materiál na výrobu riadu pre našich najmenších.

Nie!

Ale nie je na farebných príboroch a hrnčeky s obrázkami predsa len niečo zlé? Tak čo je o tomto materiáli možné zistiť. Niektoré teórie tvrdia, že keď je melamín vystavený vyššej teplote, tak uvoľňuje rakovinotvorné látky. Mikrovlnná rúra a dlhodobý kontakt s horúcim jedlom či nápojom môže mať konečný škodlivý dopad na naše zdravie. Pozrite sa pozornejšie napríklad na tanier, ktorý už vlastníte dlho. Príde vám, že nejako zdegeneroval a stratil svoj pôvodný lesk. Potom je s najväčšou pravdepodobnosťou z melamínom. Nie ste jediní. Melamínové taniere nájdete v každej druhej domácnosti.

Áno!

Že je tento materiál škodlivý je samozrejme len jeden uhol pohľadu. Nájdu sa ľudia, ktorí si dobre uvedomujú, že vlastný riad z melamínu a nezaznamenali žiadne zhoršenie zdravotného stavu pri sebe ani u svojich blízkych. Sú s ním spokojní pre jeho dostupnosť, krásu, odolnosť proti nárazom aj negatívnym vplyvom umývačky a nízku hmotnosť. Táto teória teda tvrdí, že je to úplne nezávadný materiál a dokonca snáď lepší než samotný porcelán.

Tak aká je pravda? Tej sa v tomto prípade asi nedostanete. Pre ktorý z týchto názorov sa rozhodnete, je čisto len na vás. Skontrolujte svoje riadu. Pozor! Nemusí byť len melamínové taniere alebo príbory, hrnčeky a tak, ale tiež napríklad naberačky a lyžice na polievky a omáčky. Pár tipov pre vás … zistite, z čoho jedia treba vaše deti v škôlke. Prosurfujte internet a opýtajte sa známych, či nemajú s melamínom zlé skúsenosti. A ak máte pochybnosti, vyhnite sa strkanie melamínových vecí do mikrovlnky, požívanie melamínových hrnčekov na čaj a kontaktu tohto riadu s horúcim jedlom.

Ďakujeme za váš čas a záujem. A prajeme pekný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *